Poniżej podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu zawodników Nordy.

11 spotkań: 4 wygrane, 2 remisy , 3 porażki

Spotkania u siebie: 2 wygrane, 1 remis, 2 porażki

Spotkania wyjazdowe: 2 wygrane, 1 remis, 3 porażki

Bramki: 22 strzelone, 20 straconych

Przypomnienie poszczególnych spotkań:

Stolem - Norda 2-0 : Pierwszy mecz z beniaminkiem był jednym z najsłabszych w wykonaniu Nordy w tej rundzie. Stolem w 12 minucie prowadził już 2:0. W tym meczu Norda zagrała po raz pierwszy zestawieniem 5-3-2, co okazało się nietrafionym pomysłem. Na meczu obecnych 14 zawodników.

Jantar – Norda 0-3 : Wbrew pozorom wyrównany mecz, szczególnie w pierwszej połowie. Wszystkie bramki autorstwa Mateusza, w tym dwie w doliczonym czasie gry. Na meczu 14 zawodników.

Norda – Żukowo 0-3 : Tym razem w głównej roli wystąpił sędzia, który był głównym bohaterem spotkania, w 16 minucie wyrzucając z boiska Marcina Felknera i dyktując rzut karny dla gości. Pomimo gry w 10-tkę to Norda prowadziła grę. Goście podwyższyli wynik w ostatnich minutach, gdy Karwianom brakowało już sił. Na meczu 17 zawodników.

Sokół – Norda 1-1 : Norda przez większa część meczu prowadziła po bramce Łukasza Bisewskiego. Gospodarze wyrównali w 90 minucie. Po meczu sporo pretensji do młodych zawodników, którzy tym  razem niemal w komplecie nie stawili się na spotkaniu. Na meczu 12 zawodników.

Norda – MKS 7-0 : Olbrzymie braki w składzie na ten mecz. Przed spotkaniem każdy w ciemno wziąłby remis, tymczasem MKS nie istniał na boisku. W tym spotkaniu każdy zagrał na 120%. Gości ‘załatwił’ Mariusz Kalwig, strzelając im trzy bramki, kolejne dwie dołożył Bartek Jarmuż, po jednej Szymon Rambiert i Mateusz Meyer. Na meczu obecnych 14 zawodników.

Janowo – Norda 2-0 : Do dziś wszystkich zastanawia ten mecz. Jest to jedyna wygrana klubu z Janowa. Prawdopodobnie zabrakło koncentracji, wszyscy żyli jeszcze wygraną z MKS i spodziewali się łatwej przeprawy. Bramki padły po indywidualnych błędach, jednak Norda i tak stworzyła w tym meczu tylko dwie klarowne sytuacje. Raziła liczba spalonych po stronie Nordy. Na meczu 17 zawodników.

Norda – Gryf II 4-1 : Gdy rozgrywany był ten mecz, Gryf był jeszcze w czołówce tabeli, stąd też pewne obawy. Gryf zdobył pierwszy bramkę (ręką…).  Jeszcze w pierwszej połowie odpowiedzieli bramkami Łuczak i Meyer. W ostatnich 5 minutach dwukrotnie „ukuł” Kalwig. Na meczu 17 zawodników.

GKS Linia – Norda 1-4: W pierwszej połowie Norda miała spore problemy, kompletnie nie układała się gra na małym boisku gospodarzy, dużo walki i niedokładności. Bramkę w pierwszej połowie zdobył Łukasz Bisewski, wyrównali goście z karnego. Po pierwszej części dosyć nerwowo. Po przerwie gra już układała się po myśli Nordy, bramki zdobywali Łuczak, Kalwig i ponownie Bisewski.

GKS Luzino – Norda 5-2: Po dość długiej przerwie spowodowanej weselem Szymona i przerwą świąteczną Norda udała się do Luzina. Gospodarze nie pozwolili na zbyt wiele, po pierwszej połowie przegrywaliśmy już 2:0. W drugiej połowie gramy ustawieniem 3-5-2, co dało skutek w postaci większej ilości akcji ofensywnych, jednak powstały luki w obronie. Ostatecznie przegrywamy 5:2, a dla Nordy trafia Łukasz Bisewski i bramkarz Luzina (samobój). Na meczu 17 zawodników.

Norda – Chwaszczyno 0-4 : Najdłuższa lista nieobecnych w tym meczu, w dodatku w 10 minucie kontuzjowany z boiska schodzi Przemek Staniszewski. Po pierwszej połowie już 4:0 dla gości i po meczu. Na meczu obecnych 13 zawodników.

Norda – Wikęd 1-1 : Przed meczem jako faworyt typowani byli goście, jednak ku zaskoczeniu to Norda prowadziła po trafieniu Bartka Jarmuża. W ataku pierwszy raz od długiego czasu wystąpił Andrzej Lessnau. Mecz mógł się podobać, sporo podbramkowych sytuacji. W końcówce wprowadzony wcześniej Jakub Jarmuż zagrywa ręką w polu karnym, co wykorzystują goście. Na tym spotkaniu obecnych było 16 zawodników.

JEDENASTKA JESIENI

Marek Darznik

Marcin Felkner

Karol Voelkner, Stanisław Poppel, Przemysław Staniszewski

Marcin Sawicki, Bartosz Jarmuż, Szymon Rambiert, Łukasz Bisewski

Mariusz Kalwig, Mateusz Meyer

*UWAGA – pod uwagę brana jest ilość występów na danej pozycji, stąd też brak w jedenastce np. Andrzeja Lessnau, który wystąpił w większej ilości spotkań niż Przemek, ale grał też na prawej obronie, czy ataku.

Bramka:

Pewne miejsce w bramce ma Marek Darznik, który niejednokrotnie ratował Nordę przed utratą bramki w beznadziejnych sytuacjach.  Drugi bramkarz, Jakub Wittbrodt, gdy dostał szansę także nie zawiódł. Fortunat Kur poza obecnością na kilku treningach nie stawiał się meczach, nie grał też w żadnym przedsezonowym sparingu.

Obrona:

Najpewniejszymi punktami, jak zwykle byli Marcin F. i Karol. Jedynie na 5 spotkaniach stawił się Emil, co stworzyło okazję do gry w wyjściowej jedenastce sprowadzonemu przed sezonem Stanisławowi. Dobrze na lewej obronie prezentował się przestawiony z ataku Andrzej Lessnau. Kontuzje dokuczały nieco Przemkowi Staniszewskiemu. Przed sezonem wydawało się, że najbardziej optymalne zestawienie będzie z Karolem na prawej, Marcinem i Emilem w środku i Andrzejem na lewej stronie. Co ciekawe, Norda ani razu w rundzie jesiennej nie zagrała takim ustawieniem. Na 11 spotkań rundy jesiennej tylko 2 razy powtórzyło się zestawienie defensywy.  W 4 kolejce w meczu z Sokołem i w 6 w meczu  z Janowem obrona występowała w składzie: Karol Voelkner, Emil Chudzik, Stanisław Poppel i Andrzej Lessnau. W pozostałych 9 spotkaniach za każdym razem obrona grała zestawieniami, które już ani razu się nie powtórzyły. Wpływ miały na to na pewno czerwone kartki Marcina F. i Andrzeja, słaba frekwencja Emila na meczach, a także uniwersalność Marcina S. i Szymona (grywali zarówno w obronie, jak i w pomocy).

Pomoc:

Mając na uwadze zeszły sezon, przed sezonem można było się spodziewać iż w pierwszej jedenastce będą wybiegać kolejno od prawej strony: Łukasz, Szymon, Bartek i Waldek, a pierwszym do wejścia z ławki będzie Krystian, alternatywę miał też stanowić uniwersalny Marcin Sawicki. Jak się okazało, w ‘optymalnym’ zestawieniu Norda zagrała tylko raz (mecz z Luzinem). Tu najczęściej zmieniały się ustawienia, szczególnie na prawej stronie, gdzie grali na przemian Marcin Sawicki, Krystian Miłosz, Przemek Felkner i Maciej Zaworski. Na pewno wpływ na to miała znowuż frekwencja – Waldek po raz pierwszy na meczu zjawił się w 7 kolejce, to samo Maciej. O Krystianie słuch w połowie rundy zaginął. Prawdopodobnie po raz kolejny wszystkie spotkania w rundzie zaliczyłby Łukasz Bisewski, którego kontuzje i choroby tradycyjnie omijają, jednak tym razem zmuszony był opuścić 2 spotkania ze względu na studia.

Atak:

Pewne miejsca w ataku ma słynny już w A klasie duet Meyer – Kalwig, o którym nie raz pisali przeciwnicy na stronie pomorskifutbol.pl  J Łącznie strzelili 11 bramek, co stanowi 50% ogólnego dorobku Nordy w tej rundzie. Gdy któregoś z nich brakowało na meczu do ataku przesuwani byli:  Andrzej Lessnau (z Kębłowem), Waldemar Łuczak (z Linią) i Przemek Felkner (z Jantarem i Chwaszczynem)

Strzelcy bramek:

Tutaj bez zaskoczenia, niemal identyczne ilości bramek co w rundzie jesiennej poprzedniego sezonu. Dla Nordy w tej rundzie podyktowano 2 rzuty karne (oba w meczu z MKS), z czego jeden został wykorzystany.